• Follow Us: Facebook Twitter

High school schedules:

12:00 AM, Feb. 05, 2013 EST

BOYS BASKETBALL

Today: ROP at Pershing County, 6:30 p.m.; Bishop Manogue at Galena, 7 p.m.; Damonte Ranch at Douglas, 7 p.m.; McQueen at Spanish Springs, 7 p.m.; North Valleys at Reed, 7 p.m.; Hug at Reno, 7 p.m.; Wooster at Carson, 7 p.m.; Elko at Battle Mountain, 7:30 p.m.; Fernley at Dayton, 7:30 p.m.; Whittell at Incline, 7:30 p.m.; Lowry at Spring Creek, 7:30 p.m.; North Tahoe at Sparks, 7:30 p.m.; Silver Stage at Yerington, 7:30 p.m.; Truckee at South Tahoe, 7:30 p.m.

Friday: Bishop Manogue at Wooster, 7 p.m.; Damonte Ranch at Galena, 7 p.m.; Douglas at Carson, 7 p.m.; Reed at Spanish Springs, 7 p.m.; McQueen at Reno, 7 p.m.; North Valleys at Hug, 7 p.m.; Dayton at Fallon, 7:30 p.m.; Fernley at Silver Stage, 7:30 p.m.; North Tahoe at Truckee, 7:30 p.m.; Sparks at South Tahoe, 7:30 p.m.; Spring Creek at Elko, 7:30 p.m.; Virginia City at Coleville, 7:30 p.m.; White Pine at Lowry, 7:30 p.m.; Yerington at Pershing County, 7:30 p.m.

Saturday: Fallon at ROP, 2:30 p.m.; Incline at Sparks, 3:30 p.m.; West Wendover at Lowry, 3:30 p.m.; Yerington at Dayton, 3:30 p.m.; Coleville at Smith Valley, 5:30 p.m.; South Tahoe at Whittell, 6 p.m.; Fallon at ROP, 6:30 p.m.; Tonopah at Eureka, 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Today: Bishop Manogue at Galena, 5:15 p.m.; Damonte Ranch at Douglas, 5:15 p.m.; McQueen at Spanish Springs, 5:15 p.m.; North Valleys at Reed, 5:15 p.m.; Hug at Reno, 5:15 p.m.; Wooster at Carson, 5:15 p.m.; Elko at Battle Mountain, 6 p.m.; Fernley at Dayton, 6 p.m.; Whittell at Incline, 6 p.m.; Lowry at Spring Creek, 6 p.m.; North Tahoe at Sparks, 6 p.m.; Sage Ridge at Coleville, 6 p.m.; Silver Stage at Yerington, 6 p.m.; Truckee at South Tahoe, 6 p.m.; Yerington at Smith Valley, 6 p.m.

Wednesday: Silver Stage at Whittell, 5:30 p.m.

Friday: Bishop Manogue at Wooster, 5:15 p.m.; Damonte Ranch at Galena, 5:15 p.m.; Douglas at Carson, 5:15 p.m.; Reed at Spanish Springs, 5:15 p.m.; McQueen at Reno, 5:15 p.m.; North Valleys at Hug, 5:15 p.m.; Dayton at Fallon, 6 p.m.; Fernley at Silver Stage, 6 p.m.; North Tahoe at Truckee, 6 p.m.; Pyramid Lake at Sierra Lutheran, 6 p.m.; Sparks at South Tahoe, 6 p.m.; Spring Creek at Elko, 6 p.m.; West Wendover at Battle Mountain, 6 p.m.; White Pine at Lowry, 6 p.m.; Yerington at Pershing County, 6 p.m.

Saturday: McDermitt at Round Mountain, 2 p.m.; Mineral County at Sierra Lutheran, 2 p.m.; Pyramid Lake at Virginia City, 2 p.m.; South Tahoe at Whittell, 2 p.m.; West Wendover at Lowry, 2 p.m.; White Pine at Battle Mountain, 2 p.m.; Yerington at Dayton, 2 p.m.

WRESTLING

Friday: All-class state meet, at Reno Events Center, 1 p.m.

Saturday: All-class state meet, at Reno Events Center, 9 a.m.

 

Comments

Reno

Boys Basketball

No ranking data available for that gender / sport.

SEE ALL LOCAL RANKINGS »

SEE ALL NATIONAL RANKINGS »

Poll

Who had the top performance in the state football championships?