• Follow Us: Facebook Twitter

Spring Fling scoreboard

1:00 AM, May. 22, 2013 EDT

Father Ryan's Ryan Lackore (21) celebrates his goal with teammates against BGA in the D-II Class AA State Soccer Tournament at Richard Siegel Soccer Complex in Murfreesboro, Tenn., Wednesday, May 22, 2013. / Jae S. Lee / The Tennessean

Tuesday scoreboard

BASEBALL

CLASS AAA

Wednesday: At Siegel -- Riverdale 2, Dobyns Bennett 1; Collierville 13, Brentwood 6; Riverdale 8, Brentwood 4. At Oakland -- Centennial 2, Dyer Co. 1; Farragut 2, Tullahoma 1; Dyer Co. 6, Tullahoma 3

Thursday: Riverdale (30-12) vs. Collierville, at Siegel, 2 p.m.; Dyer Co. vs. Farragut (34-8), at Oakland, 2 p.m.

Friday: Championship at MTSU, 5 p.m.

CLASS AA

Wednesday: At Smyrna -- Dyersburg 6, Elizabethon 4; Pigeon Forge 9, Central Magnet 2; Dyersburg 5, Central Magnet 0. At Blackman -- Upperman 10, Crockett Co. 9; Goodpasture 10, Spring Hill 1; Spring Hill 9, Upperman 0

Thursday: Dyersburg (29-2) vs. Pigeon Forge (37-2), at Smyrna, 2 p.m.; Spring Hill (27-9) vs. Goodpasture (35-3), at Blackman, 2 p.m.

Friday: Championship at MTSU, 2 p.m.

CLASS A

Wednesday: At Middle Tenn. Chr. -- Summertown 18, Rockwood 2; Silverdale 2, Decatur Co. 1; Decatur Co. 12, Summertown 9. At Riverdale -- Cornersville 3, Scotts Hill 1; Friendship 6, Knox Grace 5; Knox Grace 2, Cornersville 1

Thursday: Decatur Co. vs. Silverdale (28-2), at Middle Tenn. Chr., 2 p.m.; Knox Grace (16-12) vs. Friendship (31-6), at Riverdale, 2 p.m.

Friday: Championship at MTSU, 11 a.m.

DII-A

At LaVergne

Wednesday: FRA 2, Jackson Chr. 0; Harding Acad. 8, Evangelical 6; Evangelical 13, FRA 7

Thursday: Championship, Evangelical (25-17) vs. Harding Acad. (33-7), at MTSU, 10 a.m.

DII-AA

At Wilson Central

Wednesday: MBA 13, Pope John Paul II 3; Christian Brothers 9, MUS 8; MBA 10, MUS 9

Thursday: Championship, MBA (19-19) vs. Christian Brothers (35-7), 12:30 p.m.

SOFTBALL

at Starplex, McKnight Fields, Murfreesboro

Class AAA

Wednesday: Dickson Co. 3, Riverdale 1; Maryville 6, Collierville 1; Munford 1, Seymour 0; Smyrna 2, Clarksville 1; Riverdale 2, Seymour 0; Dickson Co. 7, Munford 1

Thursday: Maryville (35-13) vs. Munford (35-9), 10 a.m.; Riverdale (34-12) vs. Clarksville (36-10), noon; Maryville-Munford winner vs. Riverdale-Clarksville winner, 4 p.m.; Smyrna (36-14) vs. Dickson Co. (34-13), 6 p.m.

Friday: Losers final, 9 a.m.; championship, 3 p.m.

Class AA

Wednesday: Lexington 8, Meigs Co. 2; East Hamilton 2, Greenbrier 0; Goodpasture 2, Unicoi Co. 1; Chester Co. 4, Gibbs 3

Thursday: Lexington (44-7) vs. Gibbs (35-13), 10 a.m.; East Hamilton vs. Unicoi Co. (36-4), noon; Lexington-Gibbs winner vs. East Hamilton-Unicoi Co. winner, 4 p.m.; Chester Co. vs. Goodpasture (23-8), 6 p.m.

Friday: Losers final 9 a.m.; championship, 2:30 p.m.

Class A

Wednesday: Trinity 11, Forrest 1; US Johnson City 11, South Fulton 5; Gordonsville 8, Whitwell 5; Richland 4, Oliver Springs 2

Thursday: Trinity vs. Oliver Springs (29-5), 10 a.m.; US Johnson City (28-14) vs. Whitwell (23-16), noon; Trinity-Oliver Springs winner vs. US Johnson City-Whitwell winner, 4 p.m.; Richland (28-10-1) vs. Gordonsville (29-9-2), 6 p.m.

Friday: Losers final 9 a.m.; championship, 2 p.m.

DII-A

Wednesday: Davidson Acad. 8, USJ 7; USJ 8, Jackson Chr. 0

Thursday: Ezell-Harding (31-10) vs. Davidson Acad. (34-10), 10 a.m.; USJ (23-6) vs. Ezell-Davidson loser, 4 p.m.

Friday: Championship, 10 a.m.

DII-AA

Wednesday: St. Benedict 5, Baylor 3; Baylor 6, Girls Prep 5

Thursday: St. Benedict (22-12) vs. Pope John Paul II (25-18), noon; Baylor (33-7) vs. St. Benedict-JPII loser, 6 p.m.

Friday: Championship, 12:30 p.m.

BOYS SOCCER

at Siegel Soccer Park

Class AAA

Wednesday: Franklin 3, Maryville 1; Farragut 3, Houston 1

Friday: Championship, Franklin (17-0-2) vs. Farragut, 7 p.m.

Class A/AA

Wednesday: CAK 3, White House 2; Kingsbury 3, CPA 2

Friday: Championship, CAK (22-3) vs. Kingsbury, 4:30 p.m.

DII-A

Wednesday: St. George's 2, USN 1; Knox Webb 2, Evangelical 1

Thursday: Championship, St. George's (11-6-3) vs. Knox Webb (11-4), 4:30 p.m.

DII-AA

Wednesday: Father Ryan 4, BGA 1; MBA 2, Baylor 1

Thursday: Championship, Father Ryan (12-4-3) vs. MBA (14-0-1), 7 p.m.

TENNIS

All matches at Old Fort Park, Murfreesboro

Wednesday

Class A/AA boys final, CAK 4, CPA 3

DII-A boys final, Knox Webb 4, USJ 2

DII-AA boys final, MUS 4, MBA 1

DII-A girls final, Knox Webb 4, Lausanne 0

DII-AA girls final, Baylor 4, Girls Prep 1

Class AAA boys final, Brentwood 4, Knox Catholic 0

Class A/AA girls final, Chatt Chr. 4, Columbia Acad. 0

Class AAA girls final, Ravenwood 4, Siegel 0

Thursday

Class A/AA girls, boys singles, doubles quarterfinals, 9 a.m.

DII-A girls singles, doubles quarterfinals, 9 a.m.

DII-AA girls singles, doubles quarterfinals, 10:30 a.m.

DII-A boys singles quarterfinals, 10:30 a.m.

DII-AA boys singles, doubles quarterfinals, 11 a.m.

DII-A boys doubles quarterfinals, 11:30 a.m.

Class AAA girls, boys singles, doubles quarterfinals, noon

Class A/AA girls, boys singles, doubles semifinals, 2 p.m.

DII-A girls singles, doubles semifinals, 2 p.m.

DII-AA girls singles, doubles semifinals, 3 p.m.

DII-A boys singles semifinals, 3 p.m.

DII-A boys doubles semifinals, 3:30 p.m.

DII-AA boys singles, doubles semfinals, 3:30 p.m.

Class AAA girls, boys singles, doubles semifinals, 4 p.m.

Friday

Class A/AA boys singles, doubles finals, 9 a.m.

DII-A boys singles, doubles finals, 9 a.m.

DII-AA boys singles, doubles finals, 9 a.m.

Class AAA boys singles, doubles finals, 9 a.m.

Class A/AA girls singles, doubles finals, 11 a.m.

DII-A girls singles, doubles finals, 11 a.m.

DII-AA girls singles, doubles finals, 11 a.m.

Class AAA girls singles, doubles finals, 11 a.m.

TRACK AND FIELD

at MTSU

Thursday

Girls field finals, 9 a.m.

Boys running prelims, 3 p.m.

Class AAA boys pole vault finals, 5 p.m.

Girls running finals, 6 p.m.

Friday

Boys 3200 meters, 9 a.m.

Boys field finals, 11 a.m.

Boys track finals, 5 p.m.

 

Comments

Featured Video

Station Camp vs. Mt. Juliet

WATCH MORE VIDEOS »

Add photos