• Follow Us: Facebook Twitter

Kentucky Girls' Class 3A Track and Field | Eastern's Taylor Bradley very fast learner

Sets state record in 400, her new event


12:57 AM, May. 19, 2013 EDT

Eastern senior Taylor Bradley, center, is congratulated by friends and foes alike after running the 400 in 55.36 seconds to break an 18-year-old state record. 'I ran the 400 this year to try something different,' she said. / Michael Clevenger/The courier-journal

Taylor Bradley, a senior at Eastern High School, put to bed an 18-year-old record by winning the 400 meters at the girls' Class 3-A Track and Field Championships on Saturday at the University of Louisville's Cardinal Park.

The amazing thing is that this is the first season Bradley has run the 400. A year ago she was running in the 100 and the three shortest relays. Now she owns the fastest 400 at 55.36 seconds, erasing the overall State Meet record of 55.46 set by Shekera Weston of Fort Campbell in 1995.

"When I ran 57.57 in the regional last week, I was upset with myself," Bradley said. "I cut two seconds off that time, and that's hard to do."

Bradley, whose previous fastest had been 57.42, started in the fifth lane, "so I had to go out and get them," she said. "Basically against tough competition, you've got to sprint the whole way in the 400. I ran the 400 this year to try something different. It was a little hard my first meet, but I've gone further with it now."

Bryan Station's Labi Frazier finished second in 56.15 and North Hardin's Kianna Gray third in 56.19. Bradley also anchored Eastern's 1,600 relay team to victory.

Gray, a sophomore, won the 100 hurdles and 100 dash in back-to-back races, and that was the spark North Hardin needed to easily win the team title. Coach John Russell's Lady Trojans compiled 91 points to 59 for runner-up Manual. Male was third at 45 and 2012 champion Assumption fourth at 38.

Gray won the 100 hurdles in 14.83, ending the two-year reign of Male junior Dominique Edmonds, who was second in 14.96. Gray's 12.20 in the 100 nipped teammate Tamara Jenkins' 12.45, and the 1-2 finish was worth 18 points for North Hardin.

Asked about running two events within 30 minutes of each other, Gray said: "It's not that hard. As you work on it you build your endurance. I've gotten used to it."

She also won the 200 in 25.16 and scored 36 points herself.

"I thought it was possible," she said. "This is the first time I've run at State. I was in Virginia last year and I didn't run track."

Sacred Heart sophomore Maggie Allen, third in the 1,600 last spring, became a state champion for the first time by winning in 5:04.38, holding off Oldham County sophomore Kelly Klump (5:08.68).

Assumption junior Katherine Receveur, who was expected to give Allen her stiffest competition, was scratched because of a stress fracture in a femur.

"I didn't know what to expect with Receveur not running," Allen said. "It feels so good right now to know that hard work pays off. I'm speechless."

Allen peaked at the right time as she succeeded Receveur as the 800 champion, winning in 2:17.67. Coach Rick Heim said Allen "is a mature runner now."

Assumption junior Emily Bean repeated as 3,200 champion, coming from behind on the final lap to win in 11:59.93. Cassidy Hale of Manual and Whitney O'Bryan of Daviess County were 1-2 most of the race.

"With 200 meters to go (Bowling Green's) Ciara Scott really pushed me," Bean said. "I thought the race was over, but Ciara made her move and I went with her to see what I can do."

Manual's Zahara Gully took the 300 hurdles, and the Lady Crimsons' 3,200 relay team also won in 9:28.28. Juniors Mattie Gottbrath and Danielle Kitchen ran the first two legs and senior twins Cassidy and Kristen Hale finished the race.

Girls team scores

North Hardin 91, Manual 59, Male 45, Assumption 38, Bryan Station 37, Sacred Heart 37, Paul Dunbar 35.5, Waggener 33, Eastern 28.5, Notre Dame 28.25, Tates Creek 24, Bowling Green 23.25, Scott County 22, Henderson County 19, Henry Clay 18, Campbell County 16, Oldham County 16, Ryle 14, Daviess County 11, Boone County 11, Owensboro 11, Apollo 10, Cooper 8, Meade County 8, Marshall County 7.25, Madison Central 7, Ballard 6, Bullitt Central 6, Lafayette 5, Christian County 5, Nelson County 4, Simon Kenton 4, George Rogers Clark 3.25, John Hardin 3, Montgomery County 3, Central Hardin 2, Woodford County 2, Southwestern 1.

Editor's note: This corrects results for the 3,200 relay.

3,200 meter relay -- 1. Manual (Mattie Gottbrath, Cassidy Hale, Kristen Hale, Danielle Kitchen) 9:28.2; 2/ Bowling Green, 9:37.14; 3. Assumption. 9:37.95; 4. Notre Dame, 9:48.11; 5. Sacred Heart, 9:49.04; 6. Cooper, 9:51.61.

100 hurdles - 1. Kianna Gray (North Hardin), 14.83; 2. Dominique Edmonds (Male), 14.96; 3. Zahara Gully (Manual), 15.02; 4. Regene Gill (North Hardin), 15.62; 5. Kaleshia Harris (Paul Dunbar), 15.87; 6. Brooke Buckler (Campbell County), 15.90.

100 - 1. Kianna Gray (North Hardin), 12.20; 2. Tamara Jenkins (North Hardin), 12.45; 3. Shannon Martin (Waggener), 12.46; 4. Natavia Barber (Tates Creek), 12.59; 5. Shaelyn Waller (Male), 12.64; 6. Trisha Chism (Henry Clay), 12.68.

800 relay - 1. Bryan Station (Gabby Perdue, Dakesha Stewart, Labi Frazier, Shania Lyvers), 1:41.53; 2. Male 1:42.70; 3. North Hardin 1:43.20; 4. Waggener 1:43.73; 5. Henry Clay 1:44.02; 6. Tates Creek 1:44.79.

1,600 - 1. Maggie Allen (Sacred Heart), 5:04.38; 2. Kelly Klump (Oldham County), 5:08.68; 3. Amy Hansen (Notre Dame), 5:09.41; 4. Amelia Reynolds (Daviess County), 5:13.88; 5. Sarah Crawford (Assumption), 5:16.76; 6. Jennah Flairty (Campbell County), 5:19.33.

400 relay - 1. Male (Jasmine Kraft, Dominique Edmonds, Mariah Collins, Shaelyn Waller), 48.46; 2. Bryan Station 48.78; 3. Henry Clay 48.91; 4. Paul Dunbar 49.30; 5. North Hardin 49.77; 6. Tates Creek 50.33.

400 - 1. Taylor Bradley (Eastern), 55.36; 2. Labi Frazier (Bryan Station), 56.15; 3. Kianna Gray (North Hardin), 56.19; 4. Shannon Martin (Waggener), 57.47; 5. Christina Cook (Simon Kenton), 57.85; 6. Zantori Dickerson (John Hardin), 58.44.

300 hurdles - 1. Zahara Gully (Manual), 44.77; 2. Kristen Matula (Sacred Heart), 45.27; 3. Kaleshia Harris (Paul Dunbar), 46.31; 4. Rebecca Cline (Campbell County), 46.87; 5. Regene Gill (North Hardin), 47.03; 6. Brooke Buckler (Campbell County), 47.23.

800 - 1. Maggie Allen (Sacred Heart), 2:17.67; 2. Mattie Gottbrath (Manual), 2:20.62; 3. Lauren Hayden (Assumption), 2:21.0; 4. Alexandria Patterson (Ryle), 2:21.34; 5. Lauren Wheeler (Bowling Green), 2:21.54; 6. Cora Kerber (George Rogers Clark), 2:22.76.

200 - 1. Kianna Gray (North Hardin), 25.16; 2. Shannon Martin (Waggener), 25.44; 3. DeAsia Outlaw (Henderson County), 25.54; 4. Labi Frazier (Bryan Station), 25.76; 5. Kennadi Carbin (Waggener), 25.82; 6. Tamara Jenkins (North Hardin), 25.83.

3,200 - 1. Emily Bean (Assumption), 10:59.93; 2. Cassidy Hale (Manual), 11:01.81; 3. Whitney O'Bryan (Daviess County), 11:02.92; 4. Ciara Scott (Bowling Green), 11:06.65; 5. Madisyn Peeples (Bowling Green), 11:11.27; 6. Kenzley Defler (Assumption), 11:14.06.

1,600 relay - 1. Eastern (Jade Spaulding, Alexsis Carter, Scarlet Stovall, Taylor Bradley), 4:00.59; 2. Manual 4:01.38; 3. Male 4:01.77; 4. Cooper 4:02.89; 5. Oldham County 4:04.45; 6. Notre Dame 4:04.48.

Shot put - 1. Chanel Roberts (North Hardin), 43-01.5; 2. Maya Luney (Meade County), 38-05; 3. Tiana Phelps (Owensboro), 36-11.5; 4. Taelor Brown (Tates Creek), 36-10.25; 5. Alyssa Johnston (Nelson County), 36-05; 6. Delana Gilkey (Male), 35-07.25.

Discus - 1. Johnsha Gregory (Henderson County), 126-05; 2. Harley Domschke (North Hardin), 116-07; 3. Autumn West (Ballard), 109-10; 4. Taelor Brown (Tates Creek), 109-10; 5. Carynn Stewart (Bryan Station), 106-10; 6. Tiana Phelps (Owensboro), 106-06.

Long jump - 1. Jessica Jones (Boone County), 17-06.5; 2. Many Arnzen (Notre Dame), 17-03.25; 3. Sydney Jones (Paul Dunbar), 17-01.5; 4. Anastasia Lyon (Henry Clay), 16-07.75; 5. Alex Cromwell (Eastern), 16-06.75; 6. Shaelyn Waller (Male), 16-03.75.

Triple jump - 1. Kierra Muhammad (Paul Dunbar), 36-11.5; 2. Zahara Gully (Manual), 36-10.75; 3. Maryssa Stewart (Madison Central), 36-09.5; 4. Kennadi Carbin (Waggener), 36-08.5; 5. Kasey Renfrow (Bullitt Central), 36-03.25; 6. Mandy Arnzen (Notre Dame), 36-01.5.

High jump - 1. Natalie Higgs (Apollo), 5-04; 2. Annie Crotty (Assumption), 5-04; 3. Chanel Roberts (North Hardin), 5-02; 4. Ashlee Howe (Ryle), 5-00; 5. Allison Grewe (Paul Dunbar), 5-00; 5. Taylor Horton (Eastern), 5-00.

Pole vault - 1. Abby Harris (Scott County), 11-00; 2. Maggie Murdock (Scott County), 11-00; 3. Devan Doss (Marshall County), 10-00; 4. Lauren English (Lafayette), 10-00; 5. Casey Springer (Ryle), 9-06; 6. Angelica Shkraba (Montgomery County), 9-00.

 

Comments

Follow the Blogs

  • Jason Frakes

    Jason Frakes

    Jason Frakes covers the Kentucky High School beat with features and live game coverage

Louisville

Boys Basketball

No ranking data available for that gender / sport.

SEE ALL LOCAL RANKINGS »

SEE ALL NATIONAL RANKINGS »