• Follow Us: Facebook Twitter

Soccer: OSSCA announces postseason award winners


4:12 PM, Nov. 20, 2012 EST

Ohio Scholastic Soccer Coaches Association logo / {}

The Ohio Scholastic Soccer Coaches Association released its postseason award winners on Nov. 10. The complete list of honorees is below.

Ron Pinsenschaum Award - This award is given to a male coach based upon ethics and sportsmanship. This is considered the highest honor a coach can receive at the state level.

Winner: Cleveland Heights' Sean Sullivan

Kim Mahoney Award - This award is given to a female coach based upon ethics and sportsmanship. This is considered the highest honor a coach can receive at the state level.

Winner: Cincinnati Summit Country Day's Keith Harring

Ohio High School Athletic Association Sportsmanship, Ethics and Integrity Award

Boys Coach Winner: Twinsburg's Mike Lally

Girls Coach Winner: Columbus St. Francis DeSales' Bob McGee

Private/Parochial Coach of the Year

Boys: Dayton Carroll's Scott Molfenter

Girls: Columbus Bishop Hartley's Scott Dempsey

Mr. Soccer

Cleveland St. Ignatius' Tyler Sanda

Ms. Soccer

Cuyahoga Falls Walsh Jesuit's Sandra Yu

Referee of Year

Akron's Mike Porpora

Hall of Fame

Wadsworth's John Johnson

Boys Division I

Co-Players of the Year: St. Ignatius' Tyler Sanda and Powell Olentangy Liberty's Sam DeRoy

Coach of the Year: Whitehouse Anthony Wayne's Brian Billings

Assistant Coach of the Year: Cleveland St. Ignatius' Daniel Crew

Boys Division II

Co-Players of the Year: Richfield Revere's Brandon Taylor and Bellbrook's Eric Lynch

Coach of the Year: Cortland Lakeview's Nate Mailach

Assistant Coach of the Year: Alliance Marlington's Dale Mitchell

Boys Division III

Co-Players of the Year: Hudson Western Reserve Academy's Federico Silva and Cincinnati Madeira's Sam Bascom

Coach of the Year: Pitsburg Franklin-Monroe's Danny Diceanu

Assistant Coach of the Year: Cincinnati Madeira's Ole Jacobsen

Girls Division I

Player of the Year: Beavercreek's Micaela Powers

Coach of the Year: Perrysburg's Margaret Bernard

Assistant Coach of the Year: Cleveland Mason's Danielle Peters

Girls Division II

Player of the Year: Cuyahoga Falls Walsh Jesuit's Sandra Yu

Coach of the Year: Canfield's Phil Simone

Assistant Coach of the Year: Celina's Wendy Mitchell-Payne

Girls Division III

Player of the Year: Middleton Bishop Fenwick's Meghan Blank

Coach of the Year: Chillicothe Zane Trace's George Sauer

Assistant Coach of the Year: Cincinnati Madeira's Joe Naegeli

Boys Division I All-Ohio First-Team Honorees

Toledo St. John's Jesuit senior midfielder Matt Almester

Ashland senior forward Dan Amstutz

Sylvania Southview senior forward Daniel Blackmar

Mason junior forward Jack Clark

Powell Olentangy Liberty senior midfielder Sam DeRoy

Copley junior defender Michael Dichlian

Lakewood St. Edward senior goalkeeper Stuart Ford

Massillon Jackson senior midfielder James Haupt

Hilliard Darby senior defender Zack Keubler

Austintown Fitch senior midfielder Ken Kilpatrick

Dresden Tri-Valley senior goalkeeper David McAllister

Huber Heights Wayne senior forward Payton Marquis

Cleveland St. Ignatius senior defender Jacob Roth

Cleveland St. Ignatius senior midfielder Tyler Sanda

Gahanna Lincoln senior forward Andrew Schwall

Centerville senior defender Jake Stovall

Mayfield senior forward Amari Williams

Loveland senior forward Jonny Williams

Boys Division I All-Ohio Second-Team Honorees

Canal Winchester senior goalkeeper Matt Appel

North Olmsted senior forward Justin Ball

Powell Olentangy Liberty senior forward Kyle Baum

Twinsburg senior forward Chase Betenson

Lewis Center Olentangy Orange senior defender Alec Binger

Sycamore senior defender Jake Ciricillo

Mason senior goalkeeper Pedro Diaz

Brunswick junior midfielder Ross DiDonna

Pickerington Central senior midfielder Tanner Ebright

Cincinnati Elder junior forward Josh Enginger

Wadsworth senior midfielder Luis Escudero

Beavercreek junior defender Shayne Gossell

Ashland senior defender Keegan Hall

Lebanon senior forward David Janusz

Perrysburg senior forward Nasser Jemma

Solon senior defender Foster King

Medina senior midfielder Nate Libertowski

Sydney senior midfielder Dustin Lorenzo

Loveland senior midfielder Kyle Mattes

Cincinnati St. Xavier senior defender Joshua Meirose

Sylvania Northview senior defender Sam Miller

North Royalton senior goalkeeper Danny Nagy

Cincinnati Harrison senior forward Shane Page

Vandalia Butler senior midfielder Casey Plyman

Dublin Coffman junior defender Ryan Prescott

Westerville North senior midfielder Jacob Puliam

Parma Normandy senior forward Greg Raimondo

Pickerington Central senior forward Dillon Ricketts

Westerville Central senior defender Aaron Smith

Avon senior forward Fredrick Troupe

Sycamore senior defender Jerrick Valentine

Hudson senior forward Gabe Walker

West Chester Lakota West junior defender Gabe Welp

Westlake senior midfielder Nick Wertman

Boys Division II All-Ohio First-Team Honorees

Youngstown Cardinal Mooney senior defender Byron Abrigg

St. Mary's Memorial senior forward Brennan Brown

Port Clinton senior forward Jon Brown

Dayton Carroll senior forward Vonne Byrd

Dover junior forward Charlie Deeds

Columbus St. Francis DeSales senior midfielder Jack Flora

Hunting Valley University School senior midfielder Jude Gingo

Cincinnati Wyoming senior goalkeeper Harrison Glover

Columbus Bexley senior midfielder Jacob Hodge

Cuyahoga Valley Christian Academy senior midfielder Tim Horth

Mentor Lake Catholic junior midfielder Joe Korb

Columbus Bishop Watterson senior midfielder Brian Luckscheiter

Bellbrook senior midfielder Eric Lunch

Ottawa-Glandorf senior midfielder T.J. Metzger

Middleton Bishop Fenwick senior forward Jake Meyer

Tipp City Tippecanoe senior goalkeeper Ryan Pignatiello

Richfield Revere junior midfielder Brandon Taylor

Cortland Lakeview senior midfielder Jake Young

Chillicothe Unioto senior defender Casey Zupi

Boys Division II All-Ohio Second-Team Honorees

Cincinnati Indian Hills senior forward Kevin Boone

Cuyahoga Valley Christian Academy senior midfielder Zack Bosshard

Springfield Greenon senior forward Cody Carpenter

Bowling Green senior midfielder Nolan Connell

Akron Manchester senior forward Bryan Daily

Sunbury Big Walnut senior forward Austin Floor

Richfield Revere junior goalkeeper Joel Gerberich

Cincinnati Archbishop McNicholas senior midfielder Patrick Henry

Peninsula Woodridge senior forward Mitch Hepburn

Beachwood senior midfielder Brock Hersch

Marietta junior midfielder Brent Huck

Bay Village Bay senior midfielder Brady Kinsey

Vincent Warren senior midfielder Nick Koch

Sandusky Perkins senior midfielder Brian Kurtz

Springfield Kenton Ridge senior midfielder Nick Lacey

Chagrin Falls senior defender Joey McSherry

Duncan Falls Philo senior forward Slade Moore

Hillsboro senior forward Jordan O'Connor

Chardon Notre-Dame Cathedral Latin junior forward Cody Paterniti

Warsaw River View junior goalkeeper Matthew Prior

Huron senior midfielder Taylor Prosser

Waverly sophomore midfielder Jacob Purpero

Lima Bath senior forward Conner Rockhold

Canfield senior forward Dylan Seybert

Lemon-Monroe senior midfielder Matt Shaffer

Minerva senior midfielder Nathan Smith

Pemberville Eastwood senior defender Derek Snowden

Granville senior midfielder Seth Stahl

Alliance Marlington senior midfielder Jake Sutton

Lima Shawnee senior midfielder Josh Thomas

Cambridge senior midfielder Seth Warden

Lexington senior defender Mason Willeke

St. Clairsville junior midfielder Taylor Wissmann

Boys Division III All-Ohio First-Team Honorees

Columbia Crestview junior forward Greg Bable

Cincinnati Madeira senior forward Sam Bascom

Springfield Catholic Central junior forward Thor Beckdahl

Archbold senior forward David Bontager

Columbus Tree of Life Christian senior midfielder David Burton

Mansfield Christian senior midfielder Will Cochran

Ottawa Hills senior goalkeeper Michael Geiger

Steubenville Central Catholic junior forward Leo Herrmann

Apple Creek Waynedale senior midfielder Justin Irias

Cincinnati Christian senior forward Matt Kinkopf

Columbus Worthington Christian senior midfielder Albert Miller

Columbus Worthington Christian senior midfielder Quinn Miller

Gates Mills Hawken senior forward Jacob Naft

Dayton Christian senior forward Brent Schilling

Hudson Western Reserve Academy senior midfielder Federico Silva

Oberlin senior forward Sam Weiss

Lucasville Valley senior forward Joseph Winters

Cincinnati Madeira senior forward John Michael Wyrick

Boys Division III All-Ohio Second-Team Honorees

Pleasant Hill Newton senior goalkeeper Gavin Alexander

Dayton Christian junior defender Josh Alexander

Bedford St. Peter Chanel senior midfielder Andrew Bucur

Ottoville senior defender Matt Burgei

Gallipolis Ohio Valley Christian senior midfielder Chance Burleson

Bloom-Carroll senior goalkeeper Nick Castro

Peebles senior forward Stone Crothers

Youngstown Ursuline senior defender John Crow

Doylestown Chippewa senior forward Bryan Daily

Kalida senior defender Ryan Erhart

Columbus Grandview Heights senior goalkeeper Ben Farynowski

Findlay Liberty-Benton Zach Garver junior forward

South Webster senior midfielder Seth Goddard

Cincinnati Summit Country Day Caelan Hueber

Warren Lordstown junior forward Jacob Jones

Sardinia Eastern Brown senior midfielder Chase Lawson

Gahanna Columbus Academy junior midfielder Jack Lint

Gahanna Columbus Academy senior defender John Michael Long

Hudson Western Reserve Academy junior midfielder Dave Ma

Zanesville Bishop Rosecrans senior forward John Maclean

North Range South Range senior midfielder Patrick McCarthy

Kinsman Badger senior midfielder Ben Meardith

New Boston Glenwood senior forward Matt Mohr

Creston Norwayne senior forward Kurt Moore

Archbold junior midfielder Brodie Nofziger

Ottawa Hills senior forward Blake Pappas

Peebles senior forward Jonathan Pryor

Springfield Catholic Central senior defender Kyle Roberts

Pitsburg Franklin-Monroe sophomore forward Brian Robison

Elyria Catholic junior midfielder Michael Saddler

Yellow Springs sophomore defender Jared Scarfpin

Waynesville senior defender Evan Song

Bluffton junior forward Stephen Tatarkov

Columbia senior midfielder Matt Zelinsky

Girls Division I All-Ohio First-Team Honorees

Zanesville senior forward Madison Baldwin

Ashland senior forward Denise Bowes

Cincinnati Ursuline Academy senior midfielder Michele Christy

Solon junior defender Maria Collica

Dublin Coffman junior forward Sam Edwards

Fairfield sophomore forward Macy Hamblin

Copley junior midfielder Anna Haverchak

Centerville senior defender Niki Hopkins

Pickerington North senior forward Ashlynn Jones

Cincinnati Mount Notre Dame senior midfielder Rose Lavelle

Strongsville senior midfielder Alexis Manoa

Dublin Jerome senior midfielder Kaitlin Miller

Warren Howland junior midfielder Seyla Perez

Beavercreek senior midfielder Micaela Powers

Wadsworth junior forward Leah Runkle

Medina senior defender Marissa Scullin

Perrysburg senior midfielder Mollie Whitacre

Perrysburg senior forward Maddy Williams

Girls Division I All-Ohio Second-Team Honorees

Hilliard Davidson senior midfielder Lauren Bates

Dublin Scioto senior goalkeeper Anna Buhigas

Troy senior forward Madison Burchfield

Milford senior defender Meghan Canter

Dublin Jerome senior defender Makenzie Costner

Loveland junior midfielder Sydney Dudley

Lebanon senior defender Lexi Dunlap

Cincinnati St. Ursula Academy senior midfielder Kate Elson

Worthington Kilbourne junior defender Celeste Fushimi-Karns

Hudson senior defender Kelly Gough

Strongsville junior midfielder Nicolette Greisinger

New Albany senior goalkeeper Meghan Jays

Toledo Notre Dame Academy junior midfielder Dani Johnson

Berea senior midfielder Kelly Johnson

Cincinnati Oak Hills senior defender Olivia Kilgore

Sydney junior forward Morgan Knasel

Twinsburg junior midfielder Nicki Krejci

Stow-Monroe Falls senior forward Abbie Lawson

Toledo Central Catholic senior forward Haley Malaczewski

Mason senior midfielder Madison Melnick

Parma Heights Valley Forge senior forward Kynslie Murphy

Mansfield Senior junior goalkeeper Jillian Nehrkorn

Massillon Jackson junior midfielder Caitlyn Patton

Rocky River Magnificat junior midfielder Paige Rombach

Mason senior midfielder Sami Rutowski

Solon senior midfielder Hannah Schippers

Columbus Bishop Watterson senior forward Polly Sellers

Brecksville-Broadview Heights senior midfielder Sarah Sivic

North Royalton senior forward Brianna Steward

Brecksville-Broadview Heights senior midfielder Allison Stucky

Gahanna Lincoln senior forward Kari Weinland

Dublin Coffman senior midfielder Bailey Wilson

Springboro senior midfielder Ashley Woolpert

Girls Division II All-Ohio First-Team Honorees

Bay Village Bay senior forward Alex Brown

Chillicothe sophomore midfielder Rachel Conaway

Cincinnati Indian Hill senior defender Elizabeth Dammeyer

Parma Heights Holy Name sophomore midfielder Caroline Dreher

Kettering Archbishop Alter junior forward Avalee Hagerty

Dover senior midfielder Corrin Hayberg

Columbus St. Francis DeSales senior defender Courtney Klosterman

Cincinnati Archbishop McNicholas senior midfielder Alex Lang

Lima Shawnee senior forward Shelby Lucas

Richfield Revere junior forward Marissa Milazzo

Plain City Jonathan Alder senior forward Alexis Milesky

Canfield senior midfielder Jennifer Morris

Bellefontaine senior forward Regan Price

Shaker Heights Hathaway Brown senior midfielder Lysette Roman

Cincinnati Indian Hill senior midfielder Elizabeth Slattery

Bellville Clear Fork sophomore forward Deijah Swihart

Youngstown Cardinal Mooney sophomore forward Juliana Vazquez

Maumee junior midfielder Maddy Woodford

Cuyahoga Falls Walsh Jesuit senior forward Sandra Yu

Girls Division II All-Ohio Second-Team Honorees

Hamilton Ross junior defender Rachel Ahrens

Milbury Lake junior forward Shelby Antonacci

Poland Seminary senior midfielder Carolyn Balzano

Rocky River junior forward Grace Bennett

Lemon-Monroe junior forward Kelsey Black

Minerva senior goalkeeper Raychel Blocher

Dresden Tri-Valley senior midfielder Kyrie Bumpus

Chillicothe Unioto junior midfielder Jenny Campbell

Hillsboro junior midfielder Madison Colliver

Granville Nikki Cox freshman forward Nikki Cox

Cleveland Heights Beaumont senior midfielder Chelsea Day

Vincent Warren senior midfielder Melissa Dickerson

Tipp City Tippecanoe junior forward Sarah Harmer

Bellbrook sophomore midfielder Monica Hennen

Mansfield Madison senior midfielder Alexis Heuss

Springfield Northwestern junior midfielder Jensen Kleis

Cuyahoga Valley Christian Academy junior midfielder Katherine Kouzelos

Millersburg West Holmes senior defender Courtney Kozak

Washington Court House Washington senior forward Ashley Lovett

Lima Bath sophomore forward Alyssa Manley

Cortland Lakeview junior midfielder Allison Pavlik

Toledo St. Ursula Academy senior midfielder Megan Rafac

Akron St. Vincent-St. Mary sophomore goalkeeper Leah Rauscher

Cuyahoga Falls Walsh Jesuit junior defender Emily Rogers

Springfield Kenton Ridge senior forward Brooke Sizemore

Celina senior forward Katelyn Stahl

Duncan Falls Philo junior goalkeeper Mallory Trout

Maumee junior midfielder Erica Tullis

Dayton Carroll junior forward Julia Ulrich

Shaker Heights Hathaway Brown junior forward Melissa Vajskop

Columbus Bishop Hartley junior forward McKenna Welsh

Akron Archbishop Hoban junior forward Mykaela Zingale

Oberlin Firelands senior midfielder Jessica Zurcher

Girls Division III All-Ohio First-Team Honorees

Middletown Bishop Fenwick senior forward Meghan Blank

Columbus Bishop Ready senior midfielder Donovan Capehart

Wellington senior defender Grace Dooley

Mansfield Christian junior midfielder Lydia Eichorn

Coshocton sophomore forward Emily Hartley

Kalida senior forward Summer Holtcamp

Cincinnati Summit Country Day junior midfielder Dryce Hueber

Chillicothe Zane Trace senior defender Rachel Hutton

Gates Mills Gilmour Academy junior midfielder Michelle Krebs

Warren Champion junior defender Jenna Parry

Columbus Grandview Heights senior defender Cristina Pinney

Cincinnati Seven Hills senior goalkeeper Zoe Pochobradsky

Middletown Bishop Fenwick junior goalkeeper Jenni Rossi

Lynchburg-Clay senior forward Taylor Scott

Van Buren senior midfielder Kayla Sonnenberg

Sidney Lehman Catholic senior forward Sarah Titterington

Hudson Western Reserve Academy senior midfielder Nicky Waldeck

Cincinnati Summit Country Day senior forward Elizabeth Williams

Girls Division II All-Ohio Second-Team Honorees

Doylestown Chippewa senior forward Emily Badock

Hamilton Badin freshman forward Malia Berkely

Milford Center Fairbanks sophomore Gabby Burchett

Coshocton senior forward Nicki Carling

Ontario senior midfielder Taylor Elliot

Hanoverton United Local junior midfielder Mackenzie Gatchel

Leavittsburg Labrae senior defender Laura Hall

Gates Mills Hawken senior goalkeeper Sydney Hanzlik

Louisville St. Thomas Aquinas senior forward Mariana Hoerr

Chillicothe Zane Trace senior defender Megan Jaruwannakorn

Atwater Waterloo senior forward Emmy Jenior

Columbus Worthington Christian sophomore Devon Jones

Archbold senior forward Lauren Kindinger

Kirtland junior midfielder Ashleigh Kmentt

Camden Preble Shawnee senior defender Courtney Lakes

Springfield Catholic Central senior forward Brooke Maletic

Cincinnati Madeira junior defender Cassandra Niemann

Canton Central Catholic senior midfielder Katie Nixdorf

Troy Christian sophomore forward Lauren Peters

Waynesville senior midfielder Morgan Price

Warren John F. Kennedy junior forward Nicole Rodomsky

Richmond Edison junior forward Olivia Schmitke

Fort Jennings senior midfielder Macy Schroeder

Apple Creek Waynedale Madison Strausbaugh

Casstown Miami East senior midfielder Katrina Sutherly  

Peebles senior defender Ashley Toller

Findlay Liberty Benton junior forward Kayla Trevino

Kalida senior defender Kaylyn Verhoff

Gahanna Columbus Academy junior midfielder Katernia Weikert

Continental senior goalkeeper Leva Weller

Independence sophomore forward Jen Wisniewski

Elyria Catholic senior defender Lauren Wisnor

Archbold junior midfielder Cassidy Wyse

For more Northeast Ohio high school sports news, scores, photos and videos, visit usatodayhss.com/Cleveland.

 

Comments